cz en
  • Aktuality
  • Informace
    pro rodiče
  • Odkazy
  • Ochrana osobních údajů
  • Galerie
big logo
logo izuš
FB banner google banner YT banner

ZUŠ Leoše Janáčka Ostrava-Vítkovice

oficialni logo ZUS

330 Čuníků

(Koncertní přehlídka hudebních a hudebně-pohybových vystoupení dětí mateřských škol města Ostravy se spoluúčastí žáků ZUŠ Leoše Janáčka v Ostravě-Vítkovicích.)

V současnosti existuje řada hudebních přehlídek a festivalů, avšak žádný z nich není zaměřen na nadané děti předškolního věku. Mezi mateřskými školami a jinými druhy škol není dostatek kontaktů a možností srovnávání. Děti v předškolním věku mají jen málokdy možnost vystoupit společně se staršími dětmi, případně s profesionálními umělci.

Naše přehlídka dá možnost setkání dětí z různých mateřských škol a předvedení jejich hudebních dovedností. Pro děti je to příležitost vystoupit na „velkém“ pódiu s vyspělejšími žáky ze ZUŠ, s nimiž si budou moci také společně zazpívat nebo zahrát. Díky vzájemným návštěvám dětí ze ZUŠ a MŠ vznikne mezi mladšími a staršími vztah vzájemné inspirace i odpovědnosti.

Přehlídka složená ze společných vystoupení se koná vždy v dubnu. V jejím závěru zpívají všechny děti společně Nohavicovu píseň Tři čuníci, čímž je celkový počet čuníků v projektu doplněn na třistatřiatřicet.

Hudební batolení

(Hudebně-pohybové kurzy pro skupiny rodičů s dětmi ve věku 2-4 roky s využitím prostorového, personálního i metodického zázemí Základní umělecké školy dr. Leoše Janáčka v Ostravě-Vítkovicích.)

Zkušenosti raného dětství jsou pro vývoj člověka klíčové, a to prakticky ve všech oblastech života. Mezi profesionálními hudebníky je mnoho těch, jejichž rodiče se rovněž věnovali hudbě, ať již hrou na hudební nástroj nebo zpěvem. Úspěch těchto dětí byl dán právě tím, že měli možnost pozorovat zblízka, jak se „dělá“ hudba, Ne všechny nadané děti však mají rodinné zázemí, které by jim umožnilo přístup k raným hudebním zkušenostem a mohlo jejich talent odhalit a rozvinout.

Pěstování hudby má přitom na člověka velice kladný vliv, který nebývá vždy doceněn. Nejde jen o hudební dovednosti a kvalitní, smysluplné a uspokojující trávení volného času. Jedná se také - a to je velmi důležité - o přirozené získávání zdravých pracovních návyků, o uvědomování si vztahu mezi množstvím odvedeného úsilí a výsledkem, o schopnosti vyrovnávat se s překážkami a neúspěchy, o sociální kompetence při společném pěstování hudby, tedy o klíčové dovednosti, které řadíme mezi tzv. měkké kompetence.

Tím, že děti budou pravidelně docházet do ZUŠ, budou se moci hravou formou seznámit s hudbou v celé šíři pod vedením profesionálně školených pedagogů. Přítomnost rodičů je v tomto věku podstatná a docházka do kurzu bude přínosem ve stejné míře i pro ně, neboť si odnesou inspiraci a rejstřík konkrétních aktivit pro využití i doma. U té části dětí, která projeví nadání, zájem o konkrétní hudební nástroj a dosáhne požadovaného věku, předpokládáme další pokračování docházky již v řádném studiu na ZUŠ, v němž budou mít díky získané průpravě náskok.

Kurz se bude skládat z devadesátiminutových lekcí 1x týdně dopoledne. Během lekce se budou střídat hudební a pohybové aktivity pro děti i jejich rodiče. Děti se budou pasivně a postupně i aktivně seznamovat se zvukem a způsoby hry na různé nástroje: dětské bicí (orffovské) nástroje, klávesy, kytara, housle, zobcová flétna atd. Součástí lekcí bude vyprávění pohádek a příběhů s hudební tematikou, které bude učitel doprovázet hudebně-zvukovými ilustracemi. Počítáme se střídavými návštěvami dalších učitelů ZUŠ, aby se děti seznámily také se světem „velkých“ hudebních nástrojů. Pro zpestření budou k dispozici i papíry s pastelkami, aby bylo možno dojmy z hudby vyjadřovat i výtvarnou cestou.

Projekt je realizován s finanční podporou Statutárního města Ostrava

Hudební vzdělávání, pandemie a mentální zdraví ve V4

 

Jedná se o společný projekt 4 škol ze 4 zemí - Maďarska, Slovenska, České republiky a Polska.

 

Cílem tohoto dvanáctiměsíčního projektu je posílení významu hudebního vzdělávání v našich zemích i ve znevýhodněných podmínkách. V rámci projektu proběhne řada aktivit - průzkumy, diskuzní kulaté stoly online i offline, sběr a vzájemná výměna metod a příkladů dobré praxe atd.

 

Partnerské školy:

Symphonia Alapfokú Művészeti Iskola - Maďarsko

Občianske združenie Superar - Slovakia

Arte Fundacja Kultury i Edukacji – Polsko

Základní umělecká škola Leoše Janáčka, Ostrava-Vítkovice – Česká republika

 

Projekt je spolufinancován vládami Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky díky grantu z Mezinárodního Visegrádského fondu, jehož posláním je podpora udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.

Malé Vanessy

(Vytvoření dětského souboru elektrických houslí na Základní umělecké škole dr. Leoše Janáčka v Ostravě-Vítkovicích s cílem probouzet v dětech zájem o hru na housle prostřednictvím tohoto unikátního tělesa.)

Naše škola má dlouholetou tradici ve výuce houslové hry. Naši žáci dosahují úspěchů jak v sólové hře, tak i v souborech. K těm nejúspěšnějším patří cimbálové muziky, které ve svém oboru patří k absolutní špičce v celostátním měřítku. Současné celospolečenské trendy však hře na housle příliš nepřejí. Nabízí se otázka, jak by bylo možno dětem hru na tento nástroj zatraktivnit, aby o ni měly větší zájem. Spojení klasického hudebního nástroje se světem módního i moderního elektronického zpracování zvuku se přímo nabízí. Dochází tím zároveň i k rozšíření použitelného repertoáru pro mladé houslisty, neboť díky elektronickému zpracování zvuku mají elektrické housle mnohem širší žánrové využití (hudba jazzová, populární, rocková, metalová atd.)

V naší škole již několik let ověřujeme možnost zařazování hry na elektrické housle do výuky, a to s velice slibnými výsledky. Například i děti, které dříve nevěnovaly svému nástroji dostatek času v domácí přípravě, vykazují zvýšenou motivaci, pokud jim je „za odměnu“ umožněno si na závěr hodiny zahrát na tento zajímavý nástroj. Rádi bychom na toto ověřovaní navázali jak bohatším využíváním elektrických houslí ve výuce, tak i směrem k veřejnosti, a to tím, že založíme soubor elektrických houslí. V něm se budou prezentovat nadaní žáci jak v rámci školy, tak i na mimoškolních akcích.

Projekt je realizován s finanční podporou Statutárního města Ostrava

Malí hypermuzikanti

Projekt Malí hypermuzikanti je zaměřen na vytvoření materiálních podmínek pro hudebně terapeutické vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, zejména s diagnózou ADHD/ADD – pořízením různorodé škály bicích nástrojů.

 Pozitivní vliv hudební výuky na rozvoj mozkové činnosti i celkové osobnosti dítěte je již dostatečně podložen výzkumy jak v oblasti neurovědy, tak i co se týče chování, studijních výsledků atd. Ve zvýšené míře to platí i o dětech se speciálními vzdělávacími potřebami. Pro děti s poruchami pozornosti a hyperaktivitou se jeví jako velmi vhodná výuka na bicí nástroje vzhledem k širokému spektru nástrojů a aktivit, které je možno při výuce využívat. Naše škola má navázánu spolupráci se Základní školou U Haldy v Ostravě-Hrabůvce, na které existují od r. 2011/12 třídy žáků s diagnözou ADHD/ADD, kterým – ale nejen jim - chceme účast na projektu nabídnout. Vzhledem k tomu, že se naše škola dříve zaměřovala spíše na individuální výuku, potřebujeme pracoviště dovybavit sadami perkusních nástrojů, abychom mohli realizovat také výstupy v souborové hře. 

Projekt je realizován s finanční podporou Statutárního města Ostrava

a Nadačního fondu Vítkovice Steel

zřizovatel ZUŠ
  • Jubilejní koncert 20.6.2023

    Jubilejní koncert souborů ke 100. výročí zahájení činnosti ZUŠ Leoše Janáčka se uskuteční v úterý 20.6.2023 od 17 hod. v Dolní oblasti Vítkovic. V přibližně dvouhodinovém programu se představí všechny žákovské soubory naší školy. Jako vzácného hosta přivítáme Dětský pěvecký sbor Čtyřlístek z naší partnerské ZŠ Krestova. Program uzavře společné vystoupení všech oddělení ZUŠ, které zahrají a zazpívají výběr z písní Jaroslava Ježka. Srdečně zveme!

     

    číst dále...Přijímací zkoušky 2023/2024

    Přijímací zkoušky na školní rok 2023/2024 se uskuteční na jednotlivých pobočkách v těchto termínech:

    14. 6. 2023  14.00 – 17.00 – ZUŠ Lidická, O. - Vítkovice
    15. 6. 2023 14.00 – 16.30 – ZŠ Paskovská, O. - Hrabová
    16. 6. 2023 14.00 – 17.00 – ZŠ Krestova, O. - Hrabůvka
    14. 6. 2023  14.00 – 17.00 – ZŠ U Haldy, O. - Hrabůvka
    15. 6. 2023  14.00 – 16.00 – ZŠ Mitušova, O.-Hrabůvka

    číst dále...